Podobné dilema řeší stále mnoho majitelů panelových bytů, kde od výstavby nebyly měněny původní interiérové ​​dveře. Pokud řešíte kompletní rekonstrukci bytu se stavebními zásahy, vybourání starých zárubní se určitě vyplatí udělat rovnou při tom. V takovém případě nejste při výběru nových ničím limitováni. Do moderních minimalistických interiérů skvěle sednou dveře se skrytými zárubněmi.

knihy nad tv

Nově natřené

Pokud však chcete vyměnit dveře s kovovými zárubněmi bez většího zásahu do konstrukce, na výběr máte buď nový nátěr, potažení fólií nebo jejich obložení. První možnost nezaručuje stoprocentní úspěšnost. Někdy ani nový nátěr nepomůže staře působícímu rámu dveří nebo se nepodaří odstranit všechny jeho nerovnosti.

Ve fólii

Potažení speciální fólií, pomocí které se renovují i ​​dveře, se dá považovat za vyšší kvalitu úpravy, při které realizátoři uvádějí životnost od 20 do 50 let. Na výběr máte z několika desítek dekorů a barevných variant. Záleží však na vyhotovení rohových detailů a spojů. Při pohledu zblízka ne vždy uspokojí náročnějšího stavebníka.

Zárubeň v zárubni

Poslední možnost je speciální typ obložkové zárubně, který se osazuje okolo původní zárubně. Jsou dostupné ve stejných provedeních jako dveře, od fólií až po dýhu. Jejich hlavní výhodou je jednoduché, a především rychlé osazení v průběhu jednoho dne. Tento způsob umožňuje změnit osazení dveřního křídla, z levého na pravé a opačně i způsob otevírání. Otočné dveře se dají nahradit například posuvnými.
pootevřené dveře

Na co si dát pozor

Pokud vsadíte na obložení staré kovové zárubně, počítejte s tím, že dveřní otvor se zúží o 3 až 5 centimetrů. Proto je většinou třeba dát si vyhotovit nové dveřní křídlo na míru, případně otvor přizpůsobit nejbližšímu standardnímu rozměru. Použití původních dveří vylučuje i fakt, že speciální obložková zárubeň má tři závěsy dveří, zatímco starší typy mívali jen dva. Než si novou zárubeň objednáte, přizvěte odborníky na posouzení vhodnost jejího použití. Zárubně nikdy nemontujte na čerstvě vyzděnou nebo omítnutou příčku.

Zárubně v paneláku: vybourat či obložit?
4.4 (88%)5