Otevřenost, přizpůsobivost a odvaha. To jsou tři základní podmínky pro cesty do rozvojových zemí. Odměnou jsou zážitky na celý život, které v evropských destinacích jen tak nezískáte. Jednou z nejčastěji navštěvovaných zemí je Indie, druhá největší země světa.

Jaká je Indie?
Asi taková, jako kdybyste chtěli Argentinci odpovědět na otázku „Jaká je Evropa?“. Rozmanitá. Nesourodá. Žije v ní stejný počet lidí jako v celé Africe. Rozlohou zaujímá celou třetinu rozlohy Evropy.  Severní Indové připomínají spíše Číňany. Jižní Indové jsou tmaví, jako kdyby pocházeli z Afriky. V každém indickém státě se nejenom mluví jiným jazykem, ale i píše jiným písmem.

Vzdálenosti mezi jednotlivými indickými státy jsou podobné jako mezi evropskými státy. Noční vlak je v Indii běžné cestování. Jako byste v Evropě jen tak bloumali mezi Prahou, Barcelonou a třeba Římem.

Jací jsou Indové?
Lidé, kteří tam strávili delší dobu, tvrdí, že extrémnější než u nás. Když je tam někdo skvělý, je prostě neskutečně úžasný. Když je někdo protivný, je doslova na zabití. Indové nemají problém si stoupnout půl metru od vás a číst s vámi vaši knížku. Rádi nás bělochy pozorují a neuhýbají pohledem, když si jich všimneme. Jsou citliví na vše, co se týká jejich země.

Zazpívejte jim jako běloch část jejich hymny a způsobíte jim neskutečně pozitivní zážitek na celý život. Řekněte pár slov jejich jazykem a získáte si jejich srdce.  Oblečte se jako oni a na ulici vás budou zastavovat cizí lidé a oceňovat, jak vám to sluší.

Cestování v Indii
Jak se v Indii cestuje? Skvěle a náročně zároveň. Všude se nějak dostanete a nemusíte složitě zkoumat jízdní řády jako u nás. Když někam nejede vlak, jede tam autobus. Když nejede autobus, jede tam taxi. Když nejede taxi, doveze vás tam rikša. Za zlomkové ceny než u nás. Za noční vlak a 12 hodin jízdy zaplatíte v přepočtu 200 Kč. Ale podmínkou je, že vám nevadí lidi, horko a špína.  A pokud ano? Těch pár dní to vydržíte.
Indie je buď anebo. Buď si ji zamilujete pro její naprostou bláznivost a neuvěřitelnost anebo ji budete nenávidět. Pro to samé.  Zkuste a uvidíte sami!