Kdo dává, musí i přijímat. Pravidelnou nabíječkou může být i dovolená. Ale jen za předpokladu, že si ji opravdu užijete. A to zdaleka není pravidlem. Pomůže několik základních pravidel.

1.      Vyberte si dovolenou, která vás opravdu láká.
Pokud jste se obětovali a dali letos na přání partnera nebo dětí, nevadí. Ale nezapomeňte se předem dohodnout, že příště budete mít ve výběru hlavní slovo Vy. Ať se máte do příště na co těšit! 
 
2.      Vytiskněte si fotku místa, kam jedete.
Pověste ji na ledničku, na zrcadlo, na počítač v práci. Buď zvýrazní Vaše těšení a lépe tím zvládnete předodjezdový stres, anebo Vám pomůže se psychicky připravit, pokud se příliš netěšíte.
 
3.      Každý den před spaním si s partnerem nebo děti řekněte jednu věc, na kterou se těšíte.
Konkrétní věci zmírní nejistý pocit z neznáma a obavy, jak to všechno vlastně dopadne.
 
4.      Dokončete předem co nejvíce pracovních úkolů.
Vždyť kdo by chtěl na dovolenou odjíždět s chaosem a nepořádkem v hlavě?
 
5.      Sepište si úkoly, které vás čekají po návratu z dovolené.
Napište si k nim velkým písmem „K řešení až po návratu.“ To pomůže Vaší hlavě se od nich během dovolené více odstřihnout.
 
6.      14 dní předem si sepište věci, které určitě nechcete zapomenout s sebou.
Zabráníte tak tomu, abyste den před odjezdem jako splašený kůň běhali po obchodech a sháněli šnorchl a potápěčské brýle.
 
7.      Začněte balit včas!
A nebojte do toho zapojit celou rodinu. I malé školní děti si už umí spočítat, kolik ponožek potřebují a ví, kde je mají hledat. I když to pro vás bude znamenat, že to po nich budete muset stejně ještě zkontrolovat.
 
8.      Změňte si tapetu na svém mobilu.
Nejvhodnější jsou stránky připomínající relax, citáty, které Vás uvádějí do pohody, prostě ať i Váš mobil připomíná, že teď je čas odpočívat.
9.      Teď ne!
Zlé myšlenky vás pronásledují i během dovolené? Pracovní úkoly? Neshody s příbuznými? Zaplašte je jednoduchým „teď ne!“ Nic to nevyřeší, ale pro těch pár dní dovolené to zafunguje. A plně prožitá dovolená přinese energii na jejich řešení.
A hlavně – Carpe diem! Pořádnou dovolenou máme jen jednou za rok, tak si ji nenechme kazit. Ani jinými ani sami sebou.