Někdy se kolem sebe potkáváme s lidmi, které lze nazvat alibisty. Máte je také kolem sebe? Nevíte, jak s nimi jednat? Nevíte, proč právě vy je máte kolem sebe? Nevíte, proč vás tak dráždí a proč vás jejich jednání rozčiluje?

Pojďme si říct v první řadě, že život nás staví před velkou řádku složitých a nepříjemných situací. Ať už v partnerském životě musíte říci něco, co není vám ani partnerovi příjemné a nebo se potkáte v práci se situací, kdy váš kolega nezvládá komunikaci s klienty. Jsou to v podstatě nepříjemné situace.

hádka


Co myslíme alibistou?


Dáme rovnou příklad. Váš kolega má klienta, který je poměrně hodně agresivní a nemá rád špatné zprávy. Nikdo s ním nechce jednat, a tak se vždy snažíte tohoto klienta nasměrovat ke stejné osobě, která je ochotná s ním jednat. Může to být nováček, který nemá tušení, do čeho jde. Například. A tento váš kolega stále dokola tvrdí, že je všechno v pořádku, že si s klientem umí poradit, a že není potřeba žádných dalších informací, protože klient je s dotyčným zcela spokojený a všechny informace má. Jenže uběhne pár dní a najednou si vás volá na kobereček váš šéf, protože si na vás stěžuje klient, kterého jste svěřili právě služebně mladšímu kolegovi.

argumenty


Když pak dojde na konfrontaci, klient v podstatě huláká na vás, že jste mu neposkytl správné informace, a že jste se měl nováčkovi více věnovat, protože on nemohl přece některé informace vědět.

Očekáváte tedy, při vší úctě, že kolega nováček se k tomu postaví čelem a přizná, že měl pocit, že má všechno pod kontrolou, ale že síly přecenil. Opak je však pravdou. Nováček se postaví čelem jinam a k vám zády a řekne, že je to vaše chyba, že jste mu neporadil, a že ho ani ve snu nenapadlo, že by se měl na něco ptát. A je z obliga.


A je to. Klient si myslí, že jste se zbláznili vy, šéf má chuť vás vyhodit a vy se jen divíte, jak si z vás alibista udělal pěkný den. Ještě k tomu uroní slzu, aby bylo vidět, že jeho úmysly byly opravdové, odpřisáhne, že má svědomí čisté, že řekl jenom to, co mu bylo řečeno.

ignorace


Proč to dělá?


Když se zamyslíte nad tím, proč by toto dělal, tak se většinou jedná o člověka, který nejen, že nezná svoji hodnotu, ale má často i problémy ve vztazích v rodině a i v partnerských vztazích. Často bývá frustrován emocionálně a také fyzicky. Neradi to přiznáváme, ale každý z nás může trpět tím, že nemá dlouho sex, chybí mu naplnění jeho osobních tužeb. Naše sebevědomí klesá, cítíme se méněcenní a tak se uchylujeme k tomu, že se snažíme shodit ostatní a sami sebe před ostatními vykreslovat jen v těch nejlepších barvách.