Asi jen máloco je lepší, než si v horkém letním dni sednout do stínu se sklenicí studeného pití. Ale kde onen stín získat? To bývá poměrně častý problém, který je třeba vyřešit. A to ať už máte zahradu u rodinného domu, nebo u chaty či chalupy.

Jednou z možností jsou stromy, zvláště ty listnaté. Avšak ty neposkytují stoprocentní ochranu před Sluncem, a navíc je potřeba se o ně starat. Také mnoho lidí má na svých pozemcích záhony a nechtějí, aby byly stíněny.

altan1

Také si můžeme koupit jeden z velkých slunečníků, které se dají zarazit do země. A ačkoliv ty jsou mnohem spolehlivější, především proto, že je možné je natáčet podle toho, odkud zrovna svítí Slunce, i ony mají své nevýhody.

Tou hlavní je pak fakt, že nejsou příliš použitelné, pokud je silnější vítr. Navíc je prakticky vždy nutné je po použití vyndat a uklidit. A to se zdaleka ne každému chce.

Velmi doporučován je proto altán. Jedná se o nejčastěji dřevěnou konstrukci, s otevřenými stěnami. Může mít nejrůznější rozměry, podle toho, jak velký jej potřebujeme. Jejich prodejci proto tvrdí, že se nějaký najde pro každou zahradu. Je tomu ale skutečně tak?

altan2

Popravdě řečeno, nikoliv. Jistě, není pochyb, že jsou vhodné pro skutečně velké množství pozemků, avšak zdaleka ne pro všechny.

Jako první je totiž třeba uvážit velikost. Aby altán mohl plnit svou funkci, musí mít určité rozměry. A pokud máme pozemek například dlouhého, úzkého tvaru, pak může být problém jej někam umístit.

Dále zde máme samotné využití zahrady. Máte ji skutečně jen jako rekreační, tedy pouze s trávníkem, případně s jedním menším záhonkem? Nebo ji máte plně osázenou, ať už květinami či zeleninou nebo ovocnými stromy? A pokud ano, jak dobře budou tyto plodiny snášet stín?

To vše je před koupí potřeba uvážit, nehledě na samotný typ altánu. Proto je mnohdy lepší poradit se s odborníkem. Ten vám řekne, co je pro vás nejvhodnější.