Pokud jste byli někdy na valné hromadě společnosti nebo nějaké schůzi, určitě víte, že občas to může pořádně jiskřit. Hlavně, pokud se na něčem neshodne vedení obchodní a společníci. Jak se takové problémy řeší?

pomoc v nesnázích

Manažer neplní povinnosti

Pokud máte jako společník podezření nebo víte a máte pro to důkazy, že manažer společnosti (jednatel) neplní řádně povinnosti, které mu ukládá společenská smlouva a zákon nebo nedej bože porušuje péči řádného hospodáře, můžete jako společník jednat o jeho vyloučení – tj. svoláním valné hromady bez jednatele a můžete se pokusit jej vyhodit. Poté lze jedině uplatnit společnickou žalobu a obrátit se na soud, který záležitost prošetří a buďto ji zamítne, odmítne a nebo odvolá jednatele z jeho funkce.

 

Manažer utajuje

Jako společník máte právo na informace, ať už jsou to jakékoliv, kterékoliv – s výjimkou nějakého toho obchodního tajemství, které by mohlo ohrozit celé byznys. Jednatel společnosti je povinen a musí vám dodat či poskytnout k nahlédnutí jakékoliv materiály, o které si požádáte a které nejsou vyhledavatelné na nějakém veřejném portálu či veřejném rejstříku.

partnerství v byznyse

Společník zasahuje a dává pokyny obchodnímu vedení

Jednatel není povinen řídit se obchodními pokyny společníka, ani kdyby se společník na hlavu stavěl. Jednatel je jediný (pokud jich není víc samozřejmě), kdo může rozhodovat o obchodních věcech, tedy jestli se otevře nebo uzavře závod, jestli rozšíří výrobu nebo jestli začne vyrábět nové boty nebo přidají předmět podnikání. To už je jenom na jednateli. Společník samozřejmě může sdělit preferovanou cestu, jednatel se však může legálně rozhodnout ji nenásledovat. Jednatel se také nemusí řídit takovými pokyny, které jsou jasně v rozporu s dobrými mravy nebo klidně i zákony ČR.

 

Jednatel nebo společník, máme sice práva, ale také povinnosti a hlavně meze, o čem všem můžeme rozhodovat. Samozřejmě, že společníci jsou „majitelé“, avšak pokud svěří obchodní vedení společnosti někomu jinému, musí mít pouze závažné důvody na jeho odvolání z funkce.