Když někdo vypustí z úst slovo vzdělání, často si člověk představí školu a povinnosti. Často to tak navíc bývá, ale lejstro s potvrzením o absolvování studia nedělá z člověka odborníka na daný obor. Musí se totiž ještě hodně učit, aby dokázal teoretické znalosti převést do praxe. Abychom ale dokázali žít v době, která je moderní, nezbývá nám nic jiného, než se vzdělávat, abychom nebyli studia neznalí. Ještě před 25 lety bylo vrcholem si vůbec zapamatovat, jaké knoflíky se mají otáčet na pračce, aby byla v chodu.
pc na podnose
Poté si spousta lidí koupila počítač, který se velmi lišil od těch, co jsme znali ze školy. Přinesli jsme kromě toho i učebnice a začali se učit. Možná že jsme udělali dobře, protože jsme se připravili na další a to mnohem složitější elektroniku, která je vhodná do domácnosti.
Starší lidé doufali, že si do svých domácností nebudou muset nic takového pořídit a nechtěli se ani s novými přístroji učit. Ani jim se ale nevyhnula nutnost, sednout k návodům nebo si nechat manipulaci vysvětlit od svých dětí, pro které je pochopit, jak co funguje, pouze hračka.
snídaně v posteli
Jednou nastala taková situace, že jedné starší paní odvezli manžela do nemocnice a ona zjistila, že si vůbec neví rady s televizí. Vždy to totiž nechávala na něm a teď jí nezbylo nic jiného, než se obrátit na svého syna, jestli by jí pomohl. Aby ho nemusela neustále obtěžovat, byla nucena, aby se s televizí naučila. Dokonce i kávovar byl pro ni záhadou. Kávu v něm dělal pouze její muž nebo syn, když přišel na návštěvu. Jednou ale přišla kamarádka, která ji poprosila o kávu, a jí nezbylo nic jiného, než se s tímto naučit.
Možná jste si všimli, že tady jde pouze o přežití. Pokud jsme se tedy nerozhodli, že výdobytky moderní doby nenecháme stranou a celé dny se budeme zabývat pouze pracemi a to postaru. Praní na valše, žádní roboti, ale jen vařečky, nevlastnění televize, a když už mobil, tak je tlačítkový, který se ovládá snadno a hlavně žádný počítač.
Počítač ani staří lidé už nechtějí. Je to pro ně jakási záhada z jiné planety. Rozhodně ne všichni, ale je jich dost. Pak se ale diví, že musejí na takových úřadech čekat, jelikož se nemohou díky počítači a internetu objednat a nadávají. Existuje spousta důvodů, proč by každý z nás měl nějaký ten počítač vlastnit.
Překonat ale strach z něčeho, co je nové a neznámé, je pro někoho velmi těžké .
Všichni se učíme celý život, protože kdybychom zůstávali věrní větám, které už jsou dávno ohrané, zůstali bychom na místě a žádného vývoje bychom se nedočkali.