Víte, že sáčky na zip nejsou novodobým vynálezem, ale že je zná lidstvo již téměř sedm desítek let? V polovině minulého století byl uzavírací zipový mechanismus objeven v Dánsku a po udělení patentu a jeho odkoupení se první výrobky začaly objevovat ve Spojených státech.

Byl to na svou dobu velmi převratný počin vzhledem k tomu, že bylo možné uchovávat celou řadu předmětů, především potravinových surovin, dlouhodobě v ochranné atmosféře, anebo bez přístupu vzduchu.
nakrájená zelenina na uložení do mrazáku

Původní zip sáčky měly jistou nevýhodu, mechanický jezdec a drážky se musely s polyetylenovým sáčkem spojit tepelným svárem, což značně komplikovalo výrobu. Teprve o dvacet let později se na trhu objevily první výrobky tohoto typu, které výrobní linky opouštěly jako kompaktní odlitek. Tím teprve započala ona „revoluce“ v uzavírání plastových pytlíků.

Výroba se pak rozšiřovala do celého světa, v Česku jsme se s nimi setkali až ke konci socialistické epochy, ale největší expanze nastala až v posledních patnácti letech. Uzavírací mechanismus se objevuje na obalech mnoha druhů výrobků, velké oblibě se těší například při balení suchých granulí – krmiva pro domácí mazlíčky, steliva a dalších potřeb pro chovatele.

Uzavírací zip na polyetylenových sáčcích nepropouští vodu ani vzduch

Dnes existuje více typů mechanismů, které ohebný polyetylen sevřou tak, aby dovnitř nepronikal vzduch, výrobci také zareagovali na negativní ohlasy některých původních verzí, s nimiž je obtížné sáček dobře uzavřít, a kdy se stává, že se spoj uvolní a tím pádem přestane plnit svou funkci. Vývoj v tomto směru zkrátka pokročil, včetně širšího sortimentu rozměrů od těch nejdrobnějších o velikosti několika centimetrů, až po velké fólie, které si poradí i s hmotností obsahu, přesahující 15 kg.
nakrájené jahody na uložení do mrazáku

Až se tedy budete rozhodovat, jak uskladnit ovocnou dřeň v mrazáku, nebo budete uschovávat vyloupané ořechy, luštěniny, strouhanku a mnoho dalších surovin v kuchyni, anebo budete chtít uložit a zabezpečit cokoli, co by vlivem vlhkosti a dalších povětrnostních vlivů přišlo k úhoně, vzpomeňte si na docela obyčejný igelitový sáček se zipem https://www.2pack.cz/sacky-pytle/zip-sacky-2pack, který vám usnadní práci, a bez něhož si dnes již stěží dokážeme představit každodenní život.