Možná patříte k lidem, kteří dávají přednost dovolené u nás doma. Ať již jsou důvodem peníze nebo prostě láska k vlasti, místa vás tu čekají neméně krásná jako v zahraničí. Dnes se zaměříme na České středohoří.

Nejvyšší vrcholy jako na dlani
Většina lidí si jako první vybaví královnu Milešovku, zvanou někdy jako Hromová hora. Kopec vysoký 837 metrů láká nejen turisty, ale také bouřky. Každý rok jich je tu prý kolem 50. Německý cestovatel Alexander von Humboldt označil výhled z Milešovky prý za třetí nejkrásnější v Evropě. Bohužel již nevíme, které dva vrcholy byly před ním.

Tipem pro dobrodružné povahy je zdolání dalších devíti nejvyšších vrcholů Českého středohoří, kterými jsou: Hradišťany, Pařez, Sedlo, Ostrý, Kleč Kletečná, Lipská hora, Buková hora a Kočičí vrch. S autem a ochotou využít ho při přesouvání se celé desatero dá s přehledem zvládnout během víkendu. Celková pěší vzdálenost ke zdolání všech vrcholů činí 35 km, počítáno vždy od nejbližšího parkoviště k vrcholu.

Bezkonkurenčně nejkrásnější zážitek vás čeká na Lipské hoře. Rozhled téměř 270 stupňů, ideální místo pro ty, kteří se nebojí přespat venku. Ranní východ slunce vám vynahradí i tvrdý nocleh. Podobný zážitek si odnesete i z Bukové hory. Poté, co minete monstrózní vysílač, čeká vás nádherná vyhlídka na okolí, vhodná spíše k západu slunce.

Nejvíce zabrat dá Kočičí vrch bez jakékoli značené cesty. Vrchol najdete pouze za pomoci GPS a navíc se budete muset prodírat křovím cesta necesta. Zadarmo vám nic nedá ani Sedlo. Cestou se několikrát zaradujete, že jste již na vrcholu, abyste opět upadli do deprese, že cesta vede dál. Ale závěrečný výhled na opravdu široké a hluboké okolí všechny chmury zaplaší.

Nenechte se odradit
Ostatní vrcholy vás zklamou svým výhledem, který z nich de facto není žádný. Ale i tak stojí za návštěvu. Cestou na Ostrý při dobrém hledání najdete památník letadla zříceného za 2. světové války. Optimisté věří, že kovové předměty pod ním patří zřícenému letadlu. Rozsáhlá louka na vrcholu Hradišťan potěší jedince s fantazií, kteří si dokážou představit, jak toho místo, původně hradiště, asi vypadalo před mnoha sty lety. Cesta na Pařez je zpestřena přechodem přes území divočáků. Když budete mít štěstí, nepotkáte je osobně. A poslední Kleč? Příjemnou zastávku si udělejte na trampském tábořišti, které nemůžete minout po cestě na vrchol.

A až vám někdo bude tvrdit, že v severních Čechách nic hezkého není, nevěřte mu a pozvěte ho na středohorské desatero s vámi!