Každý, kdo občas sleduje zprávy na internetu nebo v televizi, ví, jak nebezpečné mohou být úrazy hlavy, které si můžeme způsobit právě při lyžování i na těch nejjednodušších sjezdovkách. Přece jen carvingové techniky při sjezdu zrychlily pohyb lyžařů na sjezdovkách. A proto bychom se měli chránit a používat kvalitní lyžařské helmy, které ochrání to nejcennější, co máme – zdraví a život.


Proč lyžařskou helmu nosit?

Přestože naše legislativa zatím neukládá povinnost používat lyžařskou helmu ani dětem, přesto by každý zodpovědný rodič své dítě na sjezdovku bez helmy určitě nepustil. To se týká i lyžařských školiček, které lyžařskou helmu u svých malých klientů vyžadují.
A co dospělí? Každý rozumný člověk si ji jistě pořídí i v případě, že tráví na horách třeba jen jeden týden v roce.


Jak vybrat tu správnou helmu?

Na našem trhu si můžete vybírat ze dvou základních typů přileb:
·         halfshellové – jsou helmy, které nemají pevné chrániče na uši. Jsou lehčí a je v nich lépe slyšet.
·         fulshellové– jsou helmy s celoplastovou skořepinou, která chrání i uši. Jsou vhodné spíše pro závodění a jsou těžší.
 
Dále bychom měli vybrat správnou velikost, což je základem bezpečnosti. Nejlepší je samozřejmě helmu osobně vyzkoušet, popřípadě se poradit přímo s prodejcem v obchodě. V každém případě by helma měla dokonale sedět na hlavě i v předklonu, neměla by se volně na hlavě hýbat a nesmí nikde tlačit.

Některé přilby mají možnost nastavitelné velikosti, což je výhodné při nákupu dětské helmy. Ale toto řešení je vhodné i v případě, že někdy nosíte pod helmou kuklu a jindy zimní čepici, takže se obvod vaší hlavy liší.
Vybírat můžete také podle hmotnosti přilby tak, aby její používání co nejméně zasáhlo do vašeho prožitku z lyžování.
 
Samozřejmě bychom neměli zapomínat na to, že správná bezpečná lyžařská helma musí být certifikovaná.