Zdravotní problém číslo jedna je pro mnoho lidí přejídání. To vyvolává nadváhu, která by se neměla podceňovat. Na celém světě žijí milióny lidí, kteří váží více, než by měli. A lidé v České republice nejsou výjimkou. A někdy tento špatný návyk ve stravování začíná už v dětství…
 
Samotné složení stravy je velmi důležité, ale zrovna tak důležité je její množství a kvalita. Co se týká nadměrné konzumace jídla i pití, to velmi narušuje harmonii těla a psychiky.
 
Ø  Uhlovodany jsou nejdůležitějším zdrojem energie. Mezi ně patřícukry (glukóza, fruktóza, sacharóza), škroby (chléb, těstoviny, rýže, brambory, luštěniny). Škroby jsou velmi důležité, protože dodávají tělu i mnoho bílkovin, vitamínů, minerálů a vlákniny (celozrnné potraviny, ovoce se slupkou, zelenina).
 
Ve stravě civilizovaných národů je v poslední době strava velmi přetížená rafinovaným cukrem. Pokud by se srovnala minulost se současností, tak používáme více uhlovodanů z cukru, jak z obilovin.Rafinovaný cukr hraje rozhodující roli při vzniku mnoha zdravotních potíží. Například chronické, žaludeční, střevní a žlučníkové choroby. A při nedostatku škrobů se zase může zvyšovat riziko srdečního infarktu, mozkové mrtvice, nádorů a jiných nemocí.
 
Ø  Vitamíny spolu s nerostnými látkami – bez nich nedokážeme potravu řádně strávit, bez vitamínů se cítíme unaveni, nervózní, mrzutí, celkově vyčerpaní. Například děti bez příjmu vitamínů by přestali růst a velmi brzo by zestárly.Nabízímemalý seznam čtyř vitamínů, které se nacházejí v těchto známých potravinách:

·         vitamínA – podporuje odolnost sliznic, reguluje růst organismu, ovlivňuje i délku života. Při jeho nedostatku je organismus celkově náchylný k různým infekcím, špatné se hojí rány, člověk trpí vyrážkami nebo častým zánětem spojivek.
Zdroje vitamínuA: mléko, ryby (rybí tuk), vaječný žloutek, mrkev, brambory, listová a všechna barevná zelenina a vysoký obsah tohoto vitamínu mají meruňky (i sušené).

·         vitamín B: komplex – B1, B2, B6, B12, niacin –jsou vitamíny skupiny B, ovlivňují především naši nervovou soustavu a paměť. Nedostatek vitamínu B1 může zapříčinit nechuť k jídlu, slabost ve svalech, svědění pokožky, špatnou srdeční činnost, žaludeční nervózu.

 Zdroje vitamínu B1 (thiamin): sušené pivovarské kvasnice, obilné klíčky, celozrnné obiloviny, droždí. Listová zelenina (kapusta, chřest), fazole, čočka, ovesné vločky, ořechy, mandle, pampelišky (možnost přípravy salátu). Vitamín B2 (riboflavin) je důležitý při tvorbě hormonu štítné žlázy, pomáhá při léčbě kožních nemocí, je prevencí proti migréně a podráždění. Též odbourává cukry a tuky.

Nachází se mléku a sýrech. Tento vitamín se ve vodě zničí, když se vaří.
VitamínB6 (pyridoxin) podporuje paměť, zvyšuje obranyschopnost člověka, pomáhá při léčbě revmatismu. Při jeho nedostatku člověk může mít často křeče v nohou, výskyt aftů, pálení sliznice v ústech i jazyka, nepříjemný pocit v ústech, potrhané koutky úst. Výborným zdrojem jsou kvasnice, brambory, zelí, špenát, mrkev, ořechy, celozrnné obiloviny, chléb, játra, vepřové maso, banány.

VitamínB9 (kyselina listová) je důležitý v těhotenství, podporuje zdravý vývoj plodu, vitamín B9 (kyselina listová): doporučuje se zvýšit příjem zvlášť v době těhotenství. Zdroj – zelená listová zelenina (špenát, salát, br
Vitamín B12 podporuje krvetvorbu, při jeho nedostatku způsobuje anémii, je velmi důležitý pro správnou funkci nervové soustavy. Nejlepší je ho tělu dodat v potravinovém doplňku s vitamínem B12. Například: Multivitamin Veg 1 nebo formou injekcí 1x měsíčné.

·         Vitamín C (kyselina askorbová) je velmi důležitý (až nezbytný) pro naše zdraví. Bez něj vznikají kurděje, bolesti kloubů, krvácení dásní, nastává oslabení cév (krev může při jeho velkém nedostatku prosakovat do svalů a kůže).  Zdroje –  zelí čerstvé a kysané, papriky, brambory, rajská jablíčka, brokolice, květák, špenát, šípky a trnky sušené, citróny, grapefruity, pomelo, pomeranče, kiwi, brusinky, jablka a jiné. Vitamín C se rychle ničí vařením – zeleninu nebo ovoce musíme vařit krátce a v malém množství vody.
 
Pokud budete každý den do svého jídelníčku zařazovat větší množství luštěnin, ovoce a zeleniny, budete zdravější a tím se budete více těšit ze života.