Existují dvě základní metody analýzy grafu, na základě kterých můžete činit investiční rozhodnutí – fundamentální a technická. Fundamentální zahrnuje analýzu hodnoty majetku společnosti kvůli rozpoznání hodnoty jejich akcií, zatímco technická už počítá s danou hodnotou cenin a zaměřuje se na statistickou analýzu pohybů cen.
rostoucí příjmy
Technická analýza se může zdát složitá, ale ve skutečnosti se scvrkne jen na analýzu poptávky trhu a určení největších trendů. Jinak řečeno, technická analýza se snaží pochopit preference trhu skryté za aktuálními trendy místo odhadování majetku. Pokud znáte výhody a omezení technické analýzy, získáte nové znalosti a tím i nástroj, kterým se můžete stát lepším obchodníkem či investorem v dlouhodobějším hledisku.
graf počítače
Technická analýza se zakládá na třech předpokladech:
1. Trh zlevňuje všechno.
Mnoho expertů kritizuje technickou analýzu, protože bere v potaz jen pohyb cen a ignoruje fundamentální faktory. Protiargument je založen na předpokladu efektivního trhu, podle kterého odráží cena všechno, co může ovlivnit společnost, včetně fundamentálních faktorů. Analytici se domnívají, že všechno od majetku společnosti až po psychologii trhu už je zahrnutu v ceně, díky čemuž nepotřebujeme zvažovat každý aspekt zvlášť, než učiníme rozhodnutí. Jediná věc, která zbývá, je analýza pohybu hodnot.
2. Ceny udávají trendy.
Techničtí analytikové věří, že ceny se pohybují v krátce, středě trvajících nebo dlouhodobých trendech.
3. Historie se neustále opakuje.
Opakování je přirozenost cenových pohybů a souvisí s psychologií trhu, která je velice snadno předvídatelná na základě emocí jako je strach nebo zaujetí. Analytici užívají tyto údaje k pochopení reakcí na trhu a trendů.
Technická analýza se dá využít na jakékoliv jistiny s historií a obchodními daty. Mezi ně patří nejen akcie, ale i komodity, měny a jiné cenné papíry.