Sporák není v našich domácnostech nic výjimečného. Z pohledu vlastností sporáků je nabídka sporáků široká. Velkou výhodou volně stojícího sporáku je snadná manipulace s ním. Kdykoliv jej můžeme odpojit nebo vyměnit. Jsou snadno přístupné i pro případné opravy. 
Sporák můžeme vybírat podle typu plotýnky nebo trouby. Plotýnky bývají litinové, sklokeramické a indukční v případě, že použijeme k vaření elektřinu. Pokud jsme zvyklí na plyn, pořídíme si plynové.
rohová kuchyň
Litinové
Z pohledu ceny jsou nejlevnější litinové, které mají vysoké náklady na běžný provoz. Plotýnky se dlouho rozehřívají a pak trvá dlouho, než zchladnou. Také pomalu reagují na snížení nebo zvýšení ohřevu, proto nejsou příliš ekonomické.
 
Sklokeramické
Plotýnky na sklokeramické desce jsou rychlejší. Spirála vyzařuje teplo přímo do nádoby, ve které vaříme, proto by nádoba neměla přesahovat velikost plotýnky. Některé desky jsou vybaveny tzv. vícezónovými plotýnkami, které nám umožní použít jakýkoliv tvar nádobí bez energetických ztrát. Mohou se hodit i doplňkové funkce, jako je superrychlá zóna, HiLight zóna nebo Sprint start. Pro tyto zóny jsou využívána přídavná halogenová tělesa s okamžitým nástupem ohřevu. Energii můžeme ušetřit použitím sklokeramické desky s infračerveným senzorem, který nám bude hlídat průběh vaření. Pro toto vaření je ovšem nutností speciální nádobí nebo páska se senzorem, aby mohla být kontrolována teplota v hrnci. Ovládání těchto desek je manuální nebo dotykové, s displejem nebo bez něj. V každém případě bychom měli dbát na dětskou pojistku.

Indukční
Revolučním typem jsou plotýnky indukční. Teplo vzniká díky indukci jenom v prostoru dotyku použité nádoby s varnou deskou, ať už je nádoba velká nebo malá a ohřívá se jen obsah nádoby. Tak jsou minimalizovány ztráty energie. Nevýhodou je použití speciálních hrnců.
smažený chleba
Plynový
Plynové sporáky mají nízkou pořizovací cenu i provozními náklady. Velkou úsporou je rychlost ohřevu a pak okamžité zastavení plynu.
Kombinované sporáky patří mezi nejprodávanější. Můžeme si vybrat elektrickou troubu a k tomu varnou desku podle svých představ.