Rostlina z oblasti Latinské Ameriky merlík chilský je https://ladyantebellum.com/ po světě známá spíše pod názvem quinoa. Jedná se o pseudoobilovinu, která je nutričně velmi hodnotná. To je také důvod, proč se řadí mezi superpotraviny. Jako taková je po světě již velmi oblíbená. Jaké jsou její druhy a jak ji připravit?
V obchodech či prodejnách zdravé výživy se nejčastěji setkáme s quinoou bílou, která je typická svými světlými, lehce nažloutlými zrníčky. Ta mohou mít ještě další dvě zbarvení, podle kterých získala také přídomek – červená a černá. Jednotlivé druhy tak mohou rozzářit kterýkoliv pokrm.quinoa se zeleninou
Barva nemá vliv na obsah nutričních látek, v tomto ohledu mají jednotlivé varianty stejné hodnoty. Čím se ale liší, je vyšší obsah antioxidantů u tmavých druhů a také jejich větší pevnost. Chuťově také žádný rozdíl nezaznamenáme, takže pokud se budeme v obchodě rozmýšlet, kterou barvu volit, můžeme se řídit podle aktuální nálady či toho, aby výsledný pokrm na talíři pěkně ladil.
Ačkoli quinou často najdeme v oddělení s obilovinami, o obilovinu se nejedná. Patří totiž do skupiny pseudoobilovin. Vůbec se ale nelekejme, přestože patří do jiné skupiny, stejně jako obiloviny se připravuje.sušená quinoa
A jak si tuto pochutinu správně připravit? Nejdříve je třeba ji zbavit saponinů, které jí sice zaručují přirozenou ochranu před ptáky, ale způsobují hořkou chuť. To lze provést jednoduše spařením horkou vodou, klidně i opakovaně. Poté už můžeme začít vařit. Poměr 1 díl quinoa a 2 díly vody zajistí odpaření veškeré vody a zanechání cenných látek v pokrmu. Pokud by se slila, spolu s vodou by odešly i tyto látky. Vaří se 15 minut v odkrytém hrnci za občasného promíchání. Poté se odstaví od zdroje tepla a ochutná. Pokud nám připadne stále tvrdá, necháme ji dalších 5 minut přikrytou dojít. Správně uvařená je krásně nadýchaná, měkká, lehce křupavá a nelepí se. Chuťově je neutrální, skvěle se proto hodí k výraznějším pokrmům.