Víte, že i dnes se můžete setkat s mistry, kteří ovládají řemeslo dávných tkalcovských dílena kteří umí vytvářet pestré nástěnné koberce i na dnešní témata? A že historické nástěnné výzdoby nepatří jen do minulosti a právě díky těmto šikovným rukám tkalcovských restaurátorů, dostávají zpět své dávné půvaby, aby v současnosti potěšily nejedno oko.

Historické výjevy, středověké bitvy, panovníci či mýtické příběhy znovu ožívají na nitkách pestrých tapisérií, které mohou krásně zdobit i dnešní interiéry či společenské prostory.

Používané techniky

Mezi nejvíce používané a uznávané techniky tkaní patří:

  1. ruční tkaní gobelínů středověkou metodou na horizontálních nebo vertikálních stavech
  2. ruční tkaní hladkých kilimových koberců rypsovou technikou
  3. ruční vázání koberců na vertikálních stavech

Mezi speciality s modernějším nádechem patří jistě i melírování, které si získalo oblibu pro nadčasovější design konečného provedení. Je možné touto technikou vytvářet pastelovější či výtvarnější pojetí celého obrazce.

Restaurování práce starých mistrů

Možná vám mnohokrát proběhlo hlavou při procházce po nějakém hradu či zámku, jak je možné, že ty stovky let staré nástěnné gobelíny stále vypadají tak úžasně a ani s léty neztratily nic ze svých kouzelných barevností. Bude to právě tím, že již zřejmě prošly rukama restaurátorů, kteří je oživili a vrátili jim tak krásu, která do nich byla kdysi mistrně vetkána. I tam, kde třeba zůstala nějaká dírka nebo propálené místo jsou současné řemeslné ruce a stav schopné dotkat chybějící část. Staré dochované tapisérie, tak mohou zpátky ožívat v barvách a celé kráse na stěnách muzeí nebo výstavních síní.

V dobách dávno minulých byl pravý důraz kladen právě na látky a oblečení, ale stejně tak všechny potahy, závěsy i koberce musely vypovídat o bohatství svého majitele. Právě proto dochované gobelíny jsou tak nádherně zdobené a každé čalounění na dobových křesílkách dává vyniknout materiálu, ze kterého byly kdysi vyrobeny.