1.       Pravidelně vyklízejte ledničku od prošlých a starých potravin
2.       Překonejte se a nádobí myjte hned po jídle či po vaření
3.       Ideálně jednou týdně se zbavujte v kuchyni prachu
4.       Kuchyňskou linku očistěte od drobků a drobných nečistot každý den večer
5.       Ideálně dvakrát týdně vytírejte, případně jednou týdně zameťte a jednou týdně vytřete podlahu
6.       Sporák, dřez a pracovní desku otírejte ihned po vaření, případně zároveň s umýváním nádobí
7.       Dbejte na pravidelné vyměňování utěrek, a to po každém mastném jídle, po každém opravdu velkém vaření nebo jednou do týdne

Kuchyň je středem každého domova – nejenom co se vaření a pečení týče. V kuchyni nejde jenom o jídlo, ale také o pocit z domova. Právě zde se členové domácnosti mohou setkávat nebo spolu důvěrně promlouvat. Ale stejně tak jako se zde daří společenskému životu, daří se zde i jiným formám života – třeba virům a bakteriím.

Jak se zbavit špíny a nečistoty?
1.       Sporák – pokud máte klasický sporák se čtyřmi vařiči, zde je ideální houbička a tekutý písek. Plotna se čistí nejlépe, když ještě není úplně studená.
2.       Keramická deska – ty se mohou velice snadno poškrábat, proto buďte opatrní a volte jemnější povrchy. Nečistěte drátěnkou. Raději houbičkou, případně škrabkou se žiletkou, ale raději použijte saponát a skvrnu rozpusťte. Nezapomeňte desku očistit utěrkou.
3.       Dřez – pokud máte nerezový, můžete čistit prostředkem na čištění nádobí, tekutým pískem, kuchyňskou houbičkou nebo drátěnkou, pokud je třeba. Můžete ale také použít hrubý kartáč a písek.
4.       Trouba – tu byste měli čistit pomocí utěrky, která je vyrobená z mikrovlákna. Mýdlo, které zvolíte, by také mělo být jemné. Pomozte si rozprašovačem, do kterého slijete mýdlo s vodou, pak troubu zavřete, rozehřejte na sto stupňů, a až trouba vychladne, důkladně ji vytřete jemnou stranou houbičky nebo utěrkou s mikrovláknem.